Jak wybrać odpowiedni zamek do drzwi?

Jak wybrać odpowiedni zamek do drzwi?

Odpowiednio dobrany zamek do drzwi zapewnia nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Oczywistym jest, że inny rodzaj zamka montuje się w drzwiach wewnętrznych, a jeszcze inny w drzwiach zewnętrznych. Szacuje się, że na polskim rynku dostępnych jest obecnie około dwóch tysięcy różnych zamków. Jak wybrać odpowiedni model?

Rodzaje zamków

Zamki dzieli się przeważnie na zamki zewnętrzne i zamki wewnętrzne. Pierwsze, czyli  zamki zewnętrzne, montowane są na wierzchniej stronie skrzydła drzwi. Drugie, czyli wewnętrzne, są praktycznie niewidoczne, dzięki czemu podczas instalacji możliwe jest ich wpuszczenie w skrzydło. Za najbardziej praktyczne uważa się obecnie zamki z wymienną wkładką. Dzieje się tak ze względu na możliwość wymiany wkładki bez konieczności demontażu całego mechanizmu. Warto również wspomnieć, że nowy zamek może pochodzić od całkowicie innego producenta niż reszta wkładki. Dużą popularnością cieszą się też zamki z łańcuchem, które umożliwiają uchylenie drzwi oraz ich zablokowanie.

Rodzaj drzwi a zamek

Decydując się na zakup drzwi antywłamaniowych, należy zdawać sobie sprawę, że zamek montowany jest w nich fabrycznie. Idealnie, żeby miał on od siedmiu do ośmiu rygli otwieranych w trzech kierunkach. W przypadku innych drzwi wybór zamka jest zazwyczaj kwestią indywidualną. Kupując zamek, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego grubość. Śruby mocujące nie mogą wystawać na zewnątrz, a sama wkładka nie powinna być ani za długa, ani za krótka. Ciężar wkładki powinien być dobrany odpowiednio do masy drzwi. Trzeba wiedzieć, że zbyt ciężka wkładka może deformować oraz wyginać materiał, z którego wykonane zostały skrzydła. Bardzo ważne jest również uwzględnienie kierunku, w którym otwierać się będą drzwi. Na rynku dostępne są modele lewostronne i prawostronne, dlatego kupując zamek, powinniśmy wybrać model dopasowany do kierunku otwierania lub uniwersalny.