Problem z drzwiami zatrzaskowymi

Problem z drzwiami zatrzaskowymi

Drzwi zatrzaskowe to bardzo popularne rozwiązanie na Zachodzie. Powoli przekonują się do nich też Polacy i coraz częściej montują je w swoich mieszkaniach i domach. Drzwi zatrzaskowe to oczywiście wygoda, lecz mogą też sprawić kilka problemów. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

 

Idea drzwi zatrzaskowych

Jak jest główna idea drzwi zatrzaskowych? To proste. Drzwi mają zwalniać lokatorów domu z obowiązku pamiętania o zamknięciu drzwi na klucz, gdy z niego wychodzą. Chyba każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz w życiu gorączkowo rozmyślać w drodze do pracy lub na urlop, czy aby na pewno zamknął drzwi, wychodząc. Drzwi zatrzaskowe całkowicie rozwiązują ten problem. Zamek blokuje się sam, gdy tylko drzwi wpasują się w ościeżnicę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla zapominalskich. Dzięki drzwiom zatrzaskowym łatwo też wyjść z domu np. z dużą ilością bagaży. Można od razu zanieść je do samochodu czy taksówki, bez potrzeby szukania kluczy do domu po kieszeniach i przekręcania ich w zamku. Drzwi zatrzaskowe chwalą sobie też młode mamy, które, wychodząc na spacer z dzieckiem, jego wózkiem i toną zabawek, muszą jeszcze tuż po przekroczeniu progu upilnować malucha na schodach.

Minusy

Drzwi zatrzaskowe mogą jednak sprawiać problemy. Gdy w pośpiechu opuścimy mieszkanie, nie zabierając kluczy do niego, a nikt z domowników nie został w środku, nie dostaniemy się do niego z powrotem. Jeśli dodatkowo nikt z naszej rodziny czy znajomych nie posiada zapasowego kompletu, nie pozostanie nam nic innego, jak skorzystanie z awaryjnego otwierania mieszkań. Tylko wykwalifikowany ślusarz będzie w stanie wpuścić nas do własnych czterech kątów. Dlatego też, decydując się na drzwi zatrzaskowe, warto pamiętać o ukryciu zapasowego kompletu kluczy gdzieś pod ręką. Jeśli mamy dom, możemy schować je gdzieś w ogrodzie, jeśli mieszkanie – na klatce, lub poprosić zaufanego sąsiada czy blisko mieszkającego znajomego o przechowywanie kluczy w razie sytuacji awaryjnej. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wyrobienie sobie nawyku wychodzenia z domu z kluczami w kieszeni.