Zamki w drzwiach, tak jak inne urządzenia mechaniczne, ulegają awariom. Co zrobić, kiedy wkładka się popsuje i nie możemy wejść do domu? Najprościej rzecz ujmując, to nie popadać w panikę. Większość usterek można wyeliminować poprzez wymianę wkładki, ale nie jest to regułą. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie przyjrzeć się zamkom i kluczom. Do wymiany potrzebne są jedynie podstawowe narzędzia.
Wymiana wkładki bębenkowej – kiedy wystarcza?
Z wkładkami bębenkowymi spotkamy się przy okazji zamków otwieranych za pomocą kluczy płaskich. Jeżeli do tej pory używaliśmy właśnie takiego modelu, to wymiana całego zamka z pewnością nie będzie konieczna. W przypadku usterki mechanizmu lub zgubienia klucza wystarczy jedynie wymienić wkładkę. Jeżeli jednak uszkodzenie okaże się na tyle poważne, że zdecydujemy się na wymianę całego mechanizmu, to spokojnie możemy zrobić to sami. Wystarczy odkręcić śruby mocujące szyld i wyjąć zamek. Na jego miejsce trzeba wprowadzić nowy mechanizm, a następnie przykręcić śrubę mocującą i zamocować szyld. Należy przy tym uważać, aby nie spowodować uszkodzeń na powierzchni drzwi.
Wymiana całego zamka – kiedy?
Zdarzają się oczywiście przypadki, w których konieczna jest wymiana całego mechanizmu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie wszystkie dostępne na rynku zamki posiadają wymienne wkładki oraz dlatego, że uszkodzenie może być na tyle poważne, że wymienienie pojedynczego elementu mechanizmu nie rozwiąże zaistniałego problemu. Wymiana zamka nie powinna nastręczyć wielu trudności nawet mało doświadczonym majsterkowiczom. Jeżeli jednak nie czują się Państwo na siłach, to warto poprosić o pomoc doświadczonego ślusarza. Takie rozwiązanie problemu z pewnością będzie najbezpieczniejsze i najszybsze. Dodatkowo decydując się na skorzystanie z usług fachowca, będziemy mieli pewność, że drzwi nie zostaną uszkodzone podczas nieudolnej próby wymiany zamka.