Pogotowie kluczowe. Czy to jest legalne?

Pogotowie kluczowe. Czy to jest legalne?

Chyba każdy z nas zna kogoś, komu zdarzyło się raz w życiu zatrzasnąć kluczyki od samochodu w aucie lub zgubić klucze do mieszkania. Prawdopodobnie pechowiec skorzystał z pogotowia zamkowego i zamówił awaryjne otwieranie samochodu lub mieszkania przez doświadczonego ślusarza i o problemie zapomniał. Jak to jednak możliwe, że jakakolwiek prywatna firma ma uprawnienia aby otwierać dowolne zamki w drzwiach? Czy to jest na pewno legalne?

Najpierw dowód

Tak, taka usługa jest w pełni legalna. Jednak firmy oferujące pomoc z zamkami nie otwierają ich na każde życzenie. Przed rozpoczęciem pracy ślusarz musi zobaczyć dowód własności samochodu lub mieszkania. W przypadku auta jest to po prostu dowód rejestracyjny samochodu. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w wypadku awaryjnego otwierania drzwi do mieszkania. Aby ślusarz zaczął wykonywać swoją usługę, wzywający pomocy powinien pokazać mu swój dowód osobisty z tym adresem zameldowania, pod którym znajduje się otwierany lokal. Gdy takiego nie ma, może przedstawić inny dokument, np. akt własności lokalu, jednak nie starszy niż 6 miesięcy. Co zatem mają zrobić osoby, które mieszkanie wynajmują? Sama umowa wynajmu nie wystarcza do otwarcia drzwi, potrzebny jest jego właściciel. Jeśli wynajmujący posiada klucze do mieszkania, a zamek się po prostu zaciął, w tej wyjątkowej sytuacji ślusarz może go sforsować bez żadnych dokumentów.

Sytuacje wyjątkowe

Oczywiście ślusarze współpracują ze służbami mundurowymi gdy zaistnieje taka potrzeba. Są wzywani np. w wypadku wykonywania wyroków sądu dotyczących eksmisji, nakazu otwarcia mieszkania w asyście policji lub komornika. Wtedy również działają na podstawie przedstawionego im dokumentu. Podobnie dzieje się w wypadku, gdy mieszkanie, które ma być otwarte, wzywający pomocy otrzymał w spadku – podstawą otwarcia również jest dokument potwierdzający ten fakt. W każdej sytuacji, w której ślusarz ma wątpliwości co do legalności otwarcia mieszkania lub samochodu, ma prawo odmówić wykonania usługi.